2nd Workshop on Optimization

March 18-20, 2007

SUNDAY
6:30 Dinner, John Davenport’s at the Top of the Omni (by invitation only)
MONDAY
8:30 Breakfast
9:15 Alexander Barvinok (University of Michigan Ann Arbor), “Counting Magic Squares, Contingency Table, Integer Flows, and More” (with A. Samorodnitsky and A. Yong) [Abstract]
10:00 Rehka Thomas (University of Washington), “The Small Chvatal Rank of an Integer Matrix” (with T. Bogart) [Abstract]
10:30 Break
11:15 Niels Lauritzen (University of Aarhus), “Test Sets and the Scarf-Shallcross Algorithm” (with A. Jensen and B. Roune) [Abstract]
12:00 Lunch
1:30 Pablo Parrilo (MIT), “Computational Methods for Continuous Games” [Abstract]
2:15 Moses Charikar (Princeton University), “An Algorithmic Perspective on the Unique Games Conjecture” [Abstract]
3:00 Break
3:15 Michel Goemans (MIT), “Minimum Bounded Degree Spanning Trees” [Abstract]
4:00 Vijay Vazirani (Georgia Tech), “Markets and the Primal-Dual Schema” [Abstract]
6:30 Dinner, The Union League Cafe (by invitation only)
TUESDAY
8:30 Breakfast
9:15 Margaret Wright (NYU), “Selected Recent Developments in Non-Derivative Optimization” [Abstract]
10:00 Robert J. Vanderbei (Princeton University), “Frontiers of Stochastically Nondominated Portfolios” (with A. Ruszczynski)
10:45 Break
11:15 David Shmoys (Cornell University), “Approximation Algorithms for 2-Stage Stochastic Scheduling Problems” (with M. Sozio) [Abstract]
12:00 Lunch
1:30 Asuman Ozdaglar (MIT), “Approximate Primal Solutions and Rate Analysis for Subgradient Methods” (with A. Nedich) [Abstract]
2:15 Nick Harvey (MIT), “Randomized Algebraic Algorithms for Matching and Matroid Problems” [Abstract]

PRESENTERS
Alexander Barvinok (Umich)
Moses Charikar (Princeton)
Michel Goemans (MIT)
Nick Harvey (MIT)
Niels Lauritzen (Univ. of Aarhus)
Asuman E. Ozdaglar (MIT)
Pablo A. Parrilo (MIT)
David Shmoys (Cornell)
Rekha Thomas (Washington)
Robert Vanderbei (Princeton)
Vijay Vazirani (Georgia Tech)

GRADUATE STUDENTS
Amit Agarwal (Princeton)
Glencora Borradaile (Brown)
Tim Carnes (Cornell)
Bugra Caskurlu (RPI)
Nikhil Devanur (Georgia Tech)
Anders Jensen (Univ. of Aarhus)
Matthew Johnson (CUNY)
Ilan Lobel (MIT)
Konstantin Makarychev (Princeton)
Yury Makarychev (Princeton)
Marc Millstone (NYU)
Jeffrey Pang (Cornell)
Bjarke Roune (Univ. of Aarhus)
Noah Stein (MIT)
Andy Sun (MIT)
Ellen Veomett (UMICH)

PARTICIPANTS
Elliot Anshelevich (RPI)
Lisa Fleischer (Dartmouth)
Robert Freund (MIT)
Jon Kelner (MIT)
Jim Renegar (Cornell)
Baruch Schieber (IBM)
Maxim Sviridenko (IBM)
Michael Todd (Cornell)
Pascal Van Hentenryck (Brown)

PARTICIPATING UNIVERSITIES
Brown University
Columbia University
Cornell University
City University of New York (CUNY)
Georgia Tech
IBM
Mass. Institute of Technology
New York University (NYU)
Princeton University
Rensselaer Polytechnic Institute
University of Aarhus
University of California- Berkeley
University of Michigan
University of Washington